tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Fotoradary przesta³y byæ pob³a¿liwe dla kierowców. Po 10 latach od kontroli NIK. Jaki jest próg tolerancji?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Fotoradary przesta³y byæ pob³a¿liwe dla kierowców. Po 10 latach od kontroli NIK. Jaki jest próg tolerancji?

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.05.16, 06:46 Drukuj

W 2014 r. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła 126 stacjonarnych fotoradarów pod kątem lokalizacji, legalizacji i prawidłowości działania. Okazało się wtedy, że wszystkie były ustawione na łapanie kierowców przekraczających prędkość znacznie powyżej ustanowionego przez prawo limitu tolerancji. Jak jest teraz?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości mają tzw. próg tolerancji, który wynosi 10 km/h, dlatego w jakichkolwiek statystykach podawanych przez CANARD próżno szukać informacji o przekroczeniach z przedziału do 10 km/h. Wynika to z faktu, że zmienne warunki pomiaru mogą wpływać na odczytywaną prędkość. Jednak już w 2014 r. NIK wskazywał, że GITD ustawiał niektóre urządzenia, żeby działały znacznie powyżej tego progu.

NAS Analytics TAG

Jak czytamy w informacji portalu Moto.pl z 2023 r. takie praktyki były wskazywane jeszcze w innych raportach Najwyższej Izby Kontroli. W jednym z nich napisano, że np. w latach 2015-2017 próg tolerancji sięgał nawet 30 km/h. Mówiono wtedy o stratach na poziomie 2,8 mld zł. Tak ustawionych fotoradarów mogło być całkiem sporo. W raporcie z 2014 r. jest mowa aż o 126 stacjonarnych urządzeniach rejestrujących. Próg tolerancji był ustawiony o 15 km/h powyżej tego określonego w § 6 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące.

Jak sytuacja wygląda obecnie? W tym tygodniu przez sieć przetoczyła się informacja z portalu BRD24.pl, gdzie czytamy, że 10 lat po pierwszym raporcie NIK na polskich drogach nie ma już fotoradaru, który wykonywałby zdjęcia dopiero po przekroczeniu prędkości o 20 czy 30 km/h. Można przypuszczać, że wynika to z chęci jeszcze większej poprawy bezpieczeństwa, ale bardziej należałoby założyć, że chodzi o nowy taryfikator mandatów, który zmotywował wielu kierowców do zdjęcia nogi z gazu. To sprawiło, że wpływy do budżetu zapewniane przez sieć fotoradarów po prostu zmniejszyły się.

Jeżeli spojrzymy na serwowane w ostatnich latach statystyki dotyczące wykroczeń rejestrowanych przez fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości, to można zauważyć, że najwięcej jest tych w przedziale od 11 do 20 km/h i od 21 do 30 km/h. Jednocześnie liczba kierowców przyłapanych przez urządzenia CANARD na nieprzepisowej jeździe i tak sukcesywnie maleje. Jak podaje BRD24.pl, spadła z ok. 1,4 mln w 2019 r. do nieco ponad 600 tys. w 2023 r.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê